Velký okruh Tureckem


Následující stránky jsou upraveným podkladem pro tvorbu papírového fotoalba z poznávacího zájezdu "Velký okruh Tureckem - letecky" po Turecku, které vždy po návratu z cest vytvářím. Protože zde nejsou stovky fotek, pohlednic, vstupenek, letáků a dalších příloh, nemá tento článek stejnou vypovídací hodnotu, jako má moje fotoalbum, které je navíc doplněno videoreportáží, kterou jsem nastříhal a namixoval s průvodním slovem a místní hudbou z původních asi 4 hodin natočených kamerou v Turecku.

K dispozici je tento cestopis i v textové verzi bez fotek ve formátu MS Word.

Cestopis je k dispozici také ve verzi s fotkami ve formátu pdf (po zobrazení se musí dát z menu nebo pravým tlačítkem myši Soubor-Uložit jako).

V roce 2010 jsme si část cesty zopakovali i s dětmi, v létě jako výlety od moře, na podzim v rámci prodlouženého víkendu v Istanbulu. Nový cestopis ze starých míst nemá smysl psát, proto přidáván jen nové fotky: Fotoalbum a Fotoprezentace. Kromě toho na svém blogu iDnes popisuji možnosti stravování v Istanbulu.

Zájezd jsem absolvoval (spolu se svou ženou Hankou) s cestovní kanceláří CK Mayer - Crocus.

Při nákupech na trzích se vždy smlouvá, někdy i o třetinu původní ceny, jindy se povede třeba jen 10 procent. Nejlépe se nakupuje na Velkém bazaru v Istanbulu (kůže, zlato, bavlněné výrobky, tepané a bronzové zboží, suvenýry) a na istanbulském Egyptském bazaru (koření, káva a čaj včetně dárkových balení s tradičními tulipánovitými skleničkami, cukrovinky a jiné potraviny). Také se zde na obou bazarech dají utratit poslední volné miliony před odletem. Nám se nejvíce zalíbila bronzová olejová lampa jako od Aladina, ale ani přes usilovné tření jsme z ní džina nevyvolali.

V Turecku se většinou domluví anglicky, hlavně v turisticky exponovaných místech.

Elektrické zásuvky jsou na 220V, obvykle není nutné použít redukci (výjimky existují). Kamery lze nabíjet bez problémů, fény a kulmy používat taktéž.