Záhada římského nápisu v Trenčíně

Termín:

29.4. – 1.5. 2017

Na území dnešního Trenčína stávala ve 2. století osada Laugaricio, což prý potvrzuje slavný římský nápis na skále Trenčianského hradu, viditelný z terasy mondénního hotelu Elizabeth. Opravdu?

Trenčín je krásné a pro turisty nesmírně zajímavé město, zejména jeho historická část pod impozantním Trenčianským hradem. A turisté jsou si toho vědomi, zejména o volných dnech je jich město plné, turistům slovenským se počtem téměř vyrovnají turisté čeští, kteří to mají od moravských hranic autem slabou půlhodinku, o něco méně je Maďarů, ti to také nemají daleko. Kolem starého Mírového náměstí (resp. Mierové námestie, samozřejmě) je plno restaurací, barů, penzionů a hotelů, mezi kterými ovšem nepřehlédnutelně vyniká secesní budova hotelu Elizabeth nalepená efektně přímo ke skalnímu ostrohu, na kterém stojí hrad.

Trenčianský hrad

Hotel Elizabeth

Pro milovníky historie je hotel postavený baronem Popperem na začátku XX. století místem se zvláštním kouzlem. V prvním patře, u terasy kavárny Sissy, je totiž jediné možné místo, odkud je možné si prohlédnout do skály vytesaný nápis potvrzující jedno z nejsevernějších míst, kam pronikla římská vojska za Markomanských válek a kde Římané založili osadu.

Po vstupu do secesní budovy se žlutou fasádou bohatě zdobenou bílými štuky je asi každý překvapen moderním interiérem proskleného hotelového atria, odkud se dá po schodech nebo výtahem dostat do patra. Tady je výhledu na nápis věnována stylová místnost s prosklenou stěnou, za kterou je historický nápis takřka na dosah ruky.

Pohled na hotel Elizabeth z Trenčianského hradu, nápis je vidět z prosklenné části vpravo

Atrium - vstupní hala

Nápis hlídá socha římského vojáka, možná samotný Maximianus

Překlady nápisu a historie jeho znovuobjevení

Vytesaný text samotný je samozřejmě laikovi naprosto nesrozumitelný, naštěstí je na stěně volný překlad do světových jazyků. Ale pro lepší pochopení zprávy zanechané římským legátem Maximianem je lepší najít si detaily na internetu nebo v některé z brožur, která se dají sehnat třeba v sousedním muzeu nebo na hradě. A právě detailnější pohled na překlad do slovenštiny v pozorném čtenáři vyvolá malinké semínko nedůvěry k oficiální verzi, která Maximianovu osadu bez nějakých známek pochybnosti nazývá Laugariciem, jednou z nejsevernějších římských osad.

Pokud jsem dobře hledal, existují v pramenech jen tři výskyty názvu osady Laugaricio. Jeden pochází z Ptolemaiovy mapy a je ve tvaru Leukaristos – bohužel mapa není moc přesná a umístění Leukarista do míst dnešního Trenčína je minimálně diskutabilní. Druhý výskyt je ve tvaru Leugaricio a byl objeven vytesán do podstavce sochy našeho známého legáta Marca Valeria Maximiana v oblasti Zany v dnešním Alžírsku. Zde je nezpochybnitelně osada umístěna na sever od Dunaje do míst bojů s germánskými kmeny, především Markomany. A třetí výskyt je na trenčianské skále, což křížem s nápisem alžírským potvrzuje umístění osady na místě současného Trenčína.

To vše by bylo krásné a jasné, kdyby se jméno Laugaricio na trenčianské desce skutečně vyskytovalo. Jenže je tam opravdu napsáno? Pojďme se na nápis podívat detailněji. Co je tedy na uhlazené desce asi pět metrů nad zemí vyryto:

VICTORIAE

AVGVSTORV(m)

EXERCITUS QVI LAV

GARICIONE SEDIT MIL(ites)

L(egionis) II DCCCLV

(Marcus Valerius) MAXIMIANUS LEG(atus) LEG

(ionis) II AD(iutricis) CVR(avit) F(aciendum)

Uváděný překlad je v různých verzích, jeden z nejdetailnějších je na Wikipedii a zní:

"Na počest vítězství [nebo: Na vítězství / vítězství) císařů z vojska [nebo: a vojska / Vojsko], které tábořilo [nebo: leželo / sídlilo / usadilo se / rozprostřelo se] v Laugariciu, 855 vojáků II. legie Marcus Valerius Maximianus, legát II. pomocné legie dal vyhotovit."

Překlad nápisu na stěně vyhlídkové místnosti

Římané často používali při nápisech zkrácené tvary, proto je čtení někdy poněkud nejednoznačné. Ale pojďme po řádcích.

Vítězství je jasné, císař (augustus) také. Třetí a čtvrtý řádek zřejmě mluví o utáboření vojáků, pátý o druhé legii a počtu 855, zbytek je Maximianův podpis. Třetí řádek - EXERCITUS QVI LAV - jméno osady neobsahuje, čtvrtý také ne: GARICIONE SEDIT MIL.

Kde se tedy ten všude tradovaný překlad vzal? Nevyskytuje se Leugaricio jen v jedné verzi – v alžírském originálu, který byl místopisně ztotožněn s místem trenčianského nápisu, a tak se teprve dostal do překladu slavného nápisu? Víme vůbec jistě, že Laugaricio stálo na místě dnešního Trenčína?

Pokud se rozhodnete prozkoumat to na místě, pak je hotel Elizabeth nejlepší volbou, k nápisu budete mít přístup 24 hodin denně. A takové spojení luxusu a profesionality, jaké si tady užijete, asi jen tak nezažijete. Hotel je kromě historických památek další perlou Trenčína.

Prostorné a moderně vybavené pokoje, kosmetické potřeby, župany, přezůvky a neodmyslitelná čokoládka na stolku jako pozornost hotelu každý večer. Snídaně v secesní kavárně Sissy pár metrů od nápisu. Podává se mj. šampáňo, uzený losos, pršut, korbáčky a oštiepok, kuchař na přání připraví omeletu nebo hemenex, espresso je opravdu espresso. To vše pod vysokými stropy s křišťálovými lustry za doprovodu tiché a nevtíravé hudby.

Kavárna Sissy

Coffee Time - jablečnoskořicový moučník

V téže kavárně si odpoledne v rámci Coffee Timu můžete dát za zvýhodněnou cenu kafe s dortíkem, pohodlně se usadit a užívat si atmosféru začátku XX. století. Budete se cítit jako ve stylové vídeňské kavárně ve vrcholném období starého mocnářství.

Večeře se podávají v sousední restauraci, obsluha vás dovede k vašemu stolu (takové malé drobnosti: každý stůl má po straně další odkládací stoleček, obsluha nabídne ručník na utření rukou atd.) a můžete vybírat. Jídlo samozřejmě podle očekávání výborné, ale také rozlévané víno ze slovenských vinic skoro ohromí tím, jak může být i místní víno na skutečně špičkové úrovni.

Asi zbytečné je psát o ochotném a naprosto profesionálně vystupujícím personálu. I když to nebývá vždy samozřejmé, tak tady je očekávání hosta minimálně splněno, spíše však překročeno. A to nejlepší nakonec – jeden z nejpříjemnějších wellnessů, s jakým se můžete v business hotelech setkat. Přímo v županu sjedete výtahem do recepce wellnessu, kde dostanete ručník s prostěradlem a můžete využít bazén s antickými prvky, kde si sami tlačítky pouštíte vířivku, perličky nebo masážní proudy vody. Do odpočívárny obsluha pravidelně doplňuje v rámci pitného režimu vodu s citrónem, takže můžete odpočívat dostatečně zavodněni po návštěvě některé ze čtyř saun (klasická, parní, infra a bylinková) v přilehlém saunovém světě. A efektní lví hlava chrlící neustále ledovou drť už je jen třešničkou na dortu.

Saunový svět - z www stránek hotelu Elizabeth, do sauny si člověk fotoaparát nebere :-)

Wellness - z www stránek hotelu Elizabeth

Prostě pokud si chcete užít luxusu, pohodlí a profesionálních služeb, je hotel Elizabeth jasná volba. Takže když budete chtít přijít na kloub tomu, jak je to vlastně s Laugariciem, máte zde ideální příležitost. Ale pokud se do Trenčína hned tak nedostanete, podívejte se,  jak vypadá třetí a čtvtrý řádek nápisu, když se spojí dohromady: EXERCITUS QVI LAV GARICIONE SEDIT MIL(ites). Takže ono to Laugaricio asi skutečně existovalo. Přímo zde pod skálou.

Video z prodlouženého víkendu v Trenčíně (pohyblivý betlém v Horním Lidči s některými trenčínskými stavbami, Trenčín, hotel Elizabeth, Trenčianský hrad, Sulovské skály, zámek Bojnice):