Thajsko

Následující stránky jsou upraveným podkladem pro tvorbu papírového fotoalba z poznávacího zájezdu "Velká cesta Thajskem - Klasik" po středním a severním Thajsku prodlouženém o pobyt na ostrově Koh Samui, které vždy po návratu z cest vytvářím. Protože zde nejsou stovky fotek, pohlednic, vstupenek, letáků a dalších příloh, nemá tento článek stejnou vypovídací hodnotu, jako má moje fotoalbum, které je navíc doplněno videoreportáží, kterou jsem nastříhal a namixoval s průvodním slovem a místní hudbou z původních asi 4 hodin natočených kamerou v Thajsku.

Tento cestopis je k dispozici i v textové formě, ve formátu MS Word.

Cestopis je k dispozici také ve verzi s fotkami ve formátu pdf (po zobrazení se musí dát z menu nebo pravým tlačítkem myši Soubor-Uložit jako).

Zájezd jsem absolvoval (spolu se svou ženou Hankou, třináctiletou dcerou Janou a desetiletým synem Jirkou) s cestovní kanceláří FIRO Tour, děti v pohodě zvládly i poznávací část a velmi se jim celý zájezd líbil..

Při nákupech na trzích se vždy smlouvá, někdy i na méně než třetinu původní ceny, jindy se povede třeba jen 10 procent. Nejlépe se nakupuju na nočním trhu v Chiang Mai, ale ani v Bangkoku nebo na ostrovech ceny nejsou o mnoho vyšší. Tradičním sortimentem jsou padělky oblečení, kabelek, hodinek, CD, DVD a počítačových programů. Z turistických suvenýrů jsou oblíbené dřevěné výrobky a sošky, vyřezávané a malované opiové dýmky z buvolích rohů, květy vyřezávané z mýdla (obarvené a usazené do různých dřevěných krabiček), lakované dřevo, stříbro a šperky (nikdy ale nekupovat na tržišti), malované ručně vyráběné dřevěné slunečníky potažené ručním papírem, hedvábné výrobky (např. kravaty nebo stylové župánky), sošky budhů nebo slonů a podobné (často ručně) vyráběné předměty.

V Thajsku se většinou domluví anglicky. Problém je ale v tom, že Thajcům občas není dobře rozumět a ani oni nerozumí. Thjaština je totiž postavena na úplně jiných lingvistických základech (s důrazem na intonaci), a proto i jejich angličtina je velmi podivná - možná gramaticky správná, ale nesrozumitelná. Nicméně Thajci jsou velmi milí, přátelští a ochotní, a člověk se vždy dorozumí tam, kde je oboustranná ochota k dorozumění. Navíc mají zpracované postupy pro spolupráci s turisty, takže například při přeletech s přestupem dostane turista barevnou nálepku na šaty, podle které je navigován.

Elektrické zásuvky jsou na 220V, obvykle není nutné použít redukci (výjimky existují). Kamery lze nabíjet bez problémů, fény a kulmy používat taktéž.