Moskva a Petrohrad

Termín:

19. - 23. 5. 2017

Poznávací víkendy v Rusku nepatří zrovna k nejlevnějším. Pokud se ale rozhodnete do nich investovat, můžete si být jisti, že odměnou budou nezapomenutelné vzpomínky.

Takový letecký víkend do Moskvy prodraží už to, že na letenky má de facto monopol Aeroflot s ČSA, přičemž ČSA za ceny běžné letecké společnosti nabízejí ještě méně služeb, než běžné low-costové společnosti. Za základní (poměrně vysokou) cenu nedostanete vůbec nic navíc. Ani kapku vody na palubě, žádné jídlo, žádné zavazadlo do zavazadlového prostoru. Tašku do kabiny vám nejen změří na povolené rozměry, ale dokonce i zváží, jestli nepřekročila 8 kg. My jsme dostali přidělaná sedadla v poslední řadě, bez možnosti sklopení (na krátkou cestu nevadí), ale hlavně jen s asi 15 cm rozestupu od předposlední řady, takže jsme seděli rozkročeni, abychom se vešli s koleny. V rámci internetového odbavení nejde místa zdarma měnit (!). Prostě zlaté low-costy, kde aspoň člověk ví, co od nich může čekat odměnou za nižší cenu. Variantou je letět s přestupem přes pobaltské země, ale to se cesta protáhne na více než dvojnásobek času.

Další prodražení způsobí nutnost víza a k němu zvací dopis. Zvací dopis lze z lepších hotelů získat při rezervaci (se zálohou), ale ještě je potřeba pojištění od Ruskem certifikované společnosti, a to na celou dobu platnosti víza, tedy nejčastěji 1 měsíc. Pak se musí vyplnit internetový formulář, odeslat jej a současně vytisknout, přiložit fotka a vydat se na konzulát s dostatečným předstihem s formulářem, za 14 dní pak pro výsledek. Za vízum se pochopitelně také platí. A pokud chcete využít třeba vlak od Ruských drah (např. na přejezd do Petrohradu), tak na jejich portál se přihlásíte pouze na doklad vydaný Ruskou federací, ani znalost azbuky tu nestačí, cizinec má smůlu.

Takže když jsem to vše zvážil, tak jsem pokorně využil nabídky agentury, která vše zařídila za mne. Na letenky dostala lepší cenu, ve spolupráci s ruským partnerem zařídila pozvání, měsíční pojištění (ne zcela reálně použitelné, takže jsem se pojistil i sám jen na skutečné dny), vízum, mnou vybraný hotel s polopenzí za nezvýšenou cenu a hlavně jízdenku s místenkou na rychlovlak SAPSAN do Petrohradu. Takže tu zhruba tisícovku, co si přihodila na zařízení víza, jsem velice ochotně zaplatil. Myslím, že jsem na tom určitě neprodělal. Takže děkuji serveru DoRuska.cz (velmi ochotně komunikují třeba i o víkendu, když to spěchá).

Sumárně nás tedy vyšla cesta s letenkou Praha-Moskva, rychlovlak Moskva-Petrohrad s místenkou, letenka Petrohrad-Praha, pobyt 4 noci v lepším (superior) pokoji *** hotelu se snídaněmi (v centru Petrohradu), pozvání, vízum a potřebné pojištění na cca 15.000 Kč na osobu (takový Milán nebo Řím by v podobné konfiguraci vyšly na 5.000 Kč).

*****

* Rubly se dají vyměnit už i u nás, kurz je hodně zhruba 1 Kč = 2,5 rublu, tedy nejlépe se přepočítává poměr naše stovka za 250 rublů.

* Platební karty se uplatní skoro všude, nicméně jsou výjimky (chrám Vasila Blaženého apod.), bankomaty jsou v bankách, ale občas jen s azbukou. Směnárny, jak je známe odjinud, prakticky neexistují (prý se dá měnit v bankách).

* Elektrika bezproblémová, 220V, naše zástrčky pasují (dvojkolíkové).

* Cenová úroveň podobná jako u nás (kaviár je tam ale levnější)

* Doprava v každém městě jinak organizovaná, viz v blozích z pravého menu.

* Jídlo nejlepší a nejlevnější v obyč jídelnách (Stolovaja, Pelmenaja, Pirožnaja apod.)

* Voda se sežene všude ve stáncích (lepší je kvas nebo mors).

* Zmrzlina je ve stáncích také, ale u některých je na váhu, pak vyjde dost draze, i přes 250 rublů (jinak do stovky)!

* Záchody na každém rohu – ale často tak trochu schované, nejsou na první pohled vidět, cena mezi 20-35 rubly podle atraktivity místa, platí se v hotovosti děžúrné, která si s vámi i ráda popovídá, přestože si vůbec nerozumíte. A pozor – jsou vždy čisté, nikdy nechybí papír atd. Nejsou omezené na turistická místa, najdete je třeba na sídlišti, otevřeny dostatečně dlouho (my jsme tak byli za dvacku rublů i kdesi na periférii mimo turistických tras dlouho po deváté večer a nevypadalo to, že by se hajzlbabka chystala zavírat).

* Směrovky k atrakcím a památkám zásadně nejsou, je třeba využít mapy, plány, navigace a ptát se, ptát se, ptát se.

* Lístky se většinou prodávají někde kus od vchodu, někdy jsem měl pocit, že čím dále tím lépe. Opět samozřejmě bez cedule, kam ten lístek jít koupit. A když už člověk najde pokladnu, tak je jen pro skupiny a musí se hledat dál. A když už má turista pocit, že zvítězil a podařilo se mu lístek koupit, tak zjistí, že i ten vchod je jen pro skupiny a jednotlivci vcházejí jinudy. Ach jo.

* Vstupy od 350 do 1000 rublů.

* V tlačenici člověk musí být opatrný, zloději jsou v Rusku šikovní (jak jsem se sám přesvědčil).

* Lidé na ulici jsou ochotní a rádi pomohou a poradí, jen je třeba ovládat základy ruštiny. Naopak v recepcích a prodejnách vstupenek dávají přednost angličtině („já vám nerozumím, já přece umím anglicky, tak mluvte anglicky“).

* Velká část obchodů (možná většina) má otevřeno 24 hodin denně, my jsme tak kupovali třeba lak na vlasy v malé drogerii ve 2 hodiny ráno.

* Pokud sháníte lak na vlasy, tak lak na vlasy se rusky řekne: „Lak na vlasy“.

* Podobně u fastfoodů se dá často najíst a napít non-stop (hlavně různé arabské kebaby).

* Pokud jde něco udělat a zorganizovat opravdu jednoduše, tak to bude organizované spíše opravdu složitě. Třeba automatické úschovny zavazadel.

* V automatické úschovně zavazadel musíte najít stoleček s obsluhou (většinou v kanceláři daleko od skříněk). Tam vystojíte frontu, pak řeknete, na jak dlouho chcete schovat zavazadla. Ukážete pas, zaplatíte a dostanete papírovou kartičku s magnetickým proužkem. S tou najdete příslušnou přidělenou schránku (obvykle jsou ve více místnostech), kartičkou otevřete, vložíte zavazadlo a kartičkou zavřete. Pokud vyzvedáváte zavazadlo včas, stačí už pak jen kartičkou otevřít skříňku. Počítejte minimálně s 20 minutami na uložení, vyzvednutí je rychlé.

*****

Zbytek informací (např. o místní dopravě), podrobnější popis cesty a hlavně zážitky a fotky z jednotlivých míst jsou v blozích v pravém menu. Budou postupně přibývat (jak budou publikovány na iDnesu, publikované modře, čekající šedě), celkem až do počtu pěti blogů (Jídlo, Moskva, Petrohrad, Carské Selo a Peterhof).

*****

Video Moskva a Petrohrad, celkem 43 minut