Řím, Vatikán, Tivoli 2014


Popis zajímavostí je k dispozici i v textové verzi bez fotek ve formátu MS Word.

Popis zajímavostí je k dispozici také ve verzi s fotkami ve formátu pdf (po zobrazení se musí dát z menu nebo pravým tlačítkem myši Soubor-Uložit jako).

Co navštívit v Římě a okolí

Úvodem

Kam v únoru na víkend, aby člověk nemusel letět s kufrem teplého oblečení, neutratil majlant za letenku a zároveň nestrávil v letadle více času, než na místě samotném? Co třeba Řím? Největší obavy jsme s rodinou měli z počasí, přece jen půlka února může kdekoliv v Evropě přinést ledacos, koneckonců ještě před dvěma týdny se i Řím potýkal s mohutnými záplavami. Ale z různých důvodů (zejména studijních u mladší části rodiny) jsme byli omezeni právě tímto termínem, takže jsme to riskli. A vyplatilo se - teploty přes den dosahovaly až na 23 stupňů, dalo se chodit v tričkách a v tratoriích a pizzeriích posedávat u venkovních stolečků, byť občas s ohřívačem za zády. Takže i vlastně zimní termín můžu doporučit.

Jen nesmíte čekat, že si památky užijete jen s minimem dalších turistů, protože kdo by v zimě coural Římem. Bohužel v globalizovaném světě se cestování stává masovým koníčkem a i v únoru můžete mít problém sednout si na Španělské schody a do Vatikánských muzeí si po ránu vystojíte více než hodinovou frontu.

Doprava

Letenky je samozřejmě nejlepší zajistit si včas, s patřičným předstihem je můžete sehnat i pod 1.500 Kč. Stejně tak přes internet zabukujete hotel podle výběru a preferencí. A ti pohodlnější si mohou rovnou zaplatit Eurovíkend od cestovky - nesmějte se, pokud preferujete lepší hotel, může vás to vyjít dokonce i levněji (díky množstevním rabatům cestovek).

Přiletíte na jedno ze dvou římských letišť a musíte se dostat do centra. Je několik možností, ale já bych doporučil moc nekombinovat a přes internet si objednat lístky u společnosti Terravison - jsou totiž nejlevnější (při objednání přes internet jedna cesta za 4 Eura) a jezdí zhruba co 25 minut. Pokud netrefíte odhadnutý čas, sveze vás i dřívější či pozdější spoj, než jste si rezervovali - ovšem jen pokud zbude místo na sezení, což není jisté. Přijedete za necelou hodinku stejně jako ostatními shuttle busy nebo vlaky na konečnou stanici vlaků Termini, odkud se dá do většiny hotelů dostat pěšky nebo metrem. Na autobusy či tramvaje raději zapomeňte (pokud vás hotel přesně neinstruoval), protože jejich síť je složitá a zorientovat se v ní po vystoupení z autobusu do vřavy velkoměsta by nebylo vůbec jednoduché.

Lístek na MHD stojí 1,5 Eura a dá se koupit v kterékoliv stanici metra v automatu (instrukce ve 4 jazycích), který bere bankovky i mince. Ovládání docela intuitivní. A samozřejmě se přes den dají sehnat i v novinových stáncích a speciálních prodejnách. Lístek se při vstupu do metra nechá projet turniketem, který otevře dvířka, platnost lístku je od toho okamžiku 100 minut. V ostatních dopravních prostředcích jsou značkovací krabičky.

Asi se nevyplatí kupovat vícedenní jízdenky nebo karty typu Roma Pass, protože síť stanic metra není tak hustá a centrem se dá courat pěšky. My jsme většinou ráno někam vyrazili (pěšky nebo metrem) a večer se vrátili (také tak), takže více než 3 lístky na den jsme nikdy nepoužili - a to je ještě počet, pro který se časová jízdenka nevyplatí.

Rady na cestu

• Když už se někde platí vstup (třeba kostely jsou zásadně zdarma), studentům se vyplatí ISIC, je na něj vždy poloviční sleva. Občas k němu chtějí vidět i pas, nosit jej tedy s sebou.

• V hotelech od *** se platí denní taxa, nedivte se při check-outu, že ji po vás budou chtít.

• Bez problémů se všude akceptují platební karty, od muzeí až po restaurace. V některých restauracích automaticky připočtou servizio, obvykle 1 Euro na osobu. Pokud ne, nechává se tuzér kolem 5%.

• Dvojkolíkové elektrické zástrčky pasují, jiné už snad na cesty nikdo nepoužívá.

• Většina památek zavírá hodinu před setměním, někde je poslední vstup hodinu před zavřením. Takže v únoru se po 16-té do Kolosea nedostanete. A některé kostely mají polední pauzu, večer bývají otevřené o to déle.

• Jo, a ještě jedna důležitá věc: celý střed města je pokrytý sítí fontánek a pítek na každém druhém rohu, a to s naprosto nezávadnou vodou (i když to někdy na první pohled nevypadá), stejně tak je pitná i voda v hotelech. V Římě balenou vodu kupovat nemusíte!

Jídlo

Hlady neumřete. Střed města je jedna velká restaurace, všude samá tratorie nebo pizzerie. Konkurence velká, ceny podobné. Levná margarita od 7 Eur, těstoviny a ostatní pizzy do 10 Eur. Časté jsou denní menu, kde za 10-12 Eur je předkrm (bruschetta), pizza nebo těstoviny a pití nebo sladkost (různé varianty na tiramisu). Otázka je, zda se to vyplatí, protože za 10 Eur jsou těstoviny objednané mimo menu mnohem větší a lepší.

Památky a zajímavá místa

Samozřejmě záleží na času, který máte, a na tom, jestli jste v Římě poprvé, nebo si dáváte porci pro pokročilé. Ale i když jste ve věčném městě poněkolikáté, stejně nakonec neodoláte a znovu se zajdete podívat na Koloseum a na večeři si sednete na Pizza Navona. Takže nikdy nestihnete vše, co jste si naplánovali. Pojďme si říct pár možností, jak se Římem toulat tematicky.

Andělé a démoni

Poslední dobou je populární literární turistika, hodně čtenářů-cestovatelů si neváhá zaletět třeba do Říma jen proto, aby se prošli po místech, která znají z oblíbených knih. Ani tak nemyslím Quo Vadis, byť Forum Romanum a Koloseum určitě nikdo v Římě nevynechá. Ale i stejnojmenný kostelík (tedy Quo Vadis) na Via Appia Antica je určitě také zajímavým cílem. Právě tady se prchajícímu sv. Petrovi zjevil smutný Ježíš a Petr se ho ptá: "Quo vadis, Domine?", "Kam kráčíš, Pane?". A Ježíš odpovídá, že když už i Petr opouští své ovečky v Římě, musí se vrátit a nechat se znovu ukřižovat. Načež se Petr obrátí a kráčí zpět vstříc jisté smrti (byl také ukřižován, ale hlavou dolů).

Spíše jsem však měl na mysli něco modernějšího, konkrétně Dana Browna a pro návštěvníka Říma takřka povinné Anděly a démony. I když se nechcete zařadit mezi ostatní poutníky po místech z této knihy, stejně se neubráníte a budete si říkat: "Tady ten Langdon nezachránil toho kardinála, protože přišel pozdě." Takže se nebraňme a hleďme místy i Brownovýma očima.

Upozornění: pokud jste Anděly a démony nečetli a chystáte se k tomu, tak si jen prohlédněte obrázky, protože v dalším textu se mluví o zápletkách a mohli byste být ochuzeni o možnost sami zkusit vyřešit některé hádanky (já jsem při první četbě část rébusů vyřešil dříve než Langdon, podobně jako v jeho novějším Infernu).

Stručně pro připomenutí: v knize se řeší spiknutí uprostřed katolické církve (jak typické pro Browna), které provází krutá smrt čtyř unesených kardinálů, horkých kandidátů právě probíhající volby nového papeže. Postupně umírají usmrceni čtyřmi živly - Zemí, Vzduchem, Ohněm a Vodou. Místa jejich skonu jsou spjata s významným středověkým sochařem Berninim, což ovšem musí hlavní hrdina, profesor náboženské ikonologie a symbolologie na Harvardově univerzitě Robert Langdon, uhodnout z různých náznaků, symbolů, šifer, hádanek a historicko-uměleckých odkazů. Právě na to je naštěstí tím nejsprávnějším odborníkem.

Ovšem přesto se hned na začátku splete. Rafaelovým hrobem z básně nalezené ve Vatikánské knihovně myslí hrobku s jeho ostatky v nejstarším funkčním chrámu světa, v Pantheonu.

Pantheon, chrám všech bohů. Aby staří Římané neurazili některého z bohů, budovali tzv. pantheony, chrámy zasvěcené všem bohům. Římský Pantheon patří k nejstarším dochovaným stavbám tohoto typu, byl vybudován roku 27 př. n. l. Dochoval se i díky tomu, že když jeho správu převzala církev, zasvětila jej Panně Marii pod názvem Kostel Panny Marie na rotundě (podle kruhového tvaru). Všechny tři rozměry budovy jsou stejné – 43,3m. Obrovská kopule je zřejmě první stavbou tohoto typu z betonu, přesto stále drží rekord v průměru kopule (před vatikánským Sv. Petrem a florentským kostelem Santa Maria del Fiore). Nahoře má otvor o průměru 9 metrů, kterým dovnitř prší i sněží. Sníh se pak košťaty mete do kanálů v podlaze. A mimochodem, před Pantheonem stojí uprostřed náměstíčka obelisk. Ještě jich dnes pár uvidíme.

Největší kopule na světě a hrob Rafaela Santího

Ovšem ukáže se, že Rafaelovou hrobkou není myšleno uložení jeho ostatků, nýbrž jeho dílo, hrobka v chrámu Santa Maria del Popolo na Pizza del Popolo, v kapli Chigi, kterou Rafael Santi navrhl a kde vytvořil slavnou mozaiku Letící smrti na podlaze.

Oválné náměstí je působivé samo o sobě. Na straně směrem do města stojí dva zvenčí téměř identické kostely (byť interiéry se liší) Santa Maria dei Miracoli a Santa Maria in Montesanto, uprostřed císařem Augustem ukradený další egyptský obelisk (v Římě jsou jich snad desítky, možná více, než zbylo v celém Egyptě). A na vnější straně náměstí, u brány Porta del Popolo, kterou dříve poutníci vstupovali do města, je trochu zastrčený právě náš chrám.

Za návštěvu by stál i bez slavné kaple, kterou budeme mít hned za vstupem po levé ruce. U Rafaela ji pro sebe a svého bratra objednal bankéř Agostino Chigi, po němž je nazvaná. Oba bratři tu jsou také uloženi k věčnému spánku. Kostel zdobí Berniniho sochy andělů a (mimo jiné) Caravaggiovy obrazy smrti Sv. Petra a Sv. Pavla v jedné z kaplí (z našeho pohledu vlevo od oltáře). Bohužel jsou nasvíceny jen po vhození jednoeurové mince. Kaple Chigi je také nasvícena časovacím tlačítkem, které však naštěstí funguje i bez úplatku.

Mozaika Letící smrti zaujme na první pohled, kulatý kámen má dokonce vydrolené usazení do dlažby, takže si lehce můžeme představit Langdona, kterak kámen zvedá a nachází kardinála zadušeného hlínou a s vypáleným znakem Země. Pyramidy po stranách kaple (každý z bratrů má svou) připomínají ty z dolarových bankovek - vysoké a štíhlé. Z hnědého leštěného mramoru je vyhotovil Bernini a právě zde tak začíná okružní cesta Římem za jeho dílem.

Další mord je na území Vatikánu, na Svatopetrském náměstí, kde bude o pár set stran později kniha vrcholit. Uprostřed Berniniho (sic!) čtyřřadé elipsovité kolonády (248 dorských sloupů), mimochodem geniální, stojí nepříliš překvapivě další egyptský obelisk (41 metrů vysoký, s relikvií Kristova kříže na vrcholku). Do dlažby zapuštěnou mramorovou desku s Berniniho obrazem foukajícího Západního větru jako andílka s nafouklými tvářemi musíte chvíli hledat (kousek od obelisku). Právě toto místo se pojí (právě spolu s obeliskem) s potupnou smrtí nadějného papežského kandidáta.

Kardinál Langdonovi umírá před očima udušením s vypáleným cejchem Vzduchu.

Další nápověda žene Langdona a jeho společnici zase na opačný konec centra Říma. Čeká je návštěva místa s poněkud lechtivou atmosférou, přestože takto obvykle kostely necharakterizujeme. Interiér kostela Santa Maria della Vittoria je jedním z nejhezčích v Římě, i když zvenku bychom to nehádali. Naprosto nenápadný a strohý kostel, nepříliš velký, stojí na kraji rušné ulice. Ovšem po vstupu budete ohromeni nádhernou výzdobou, na níž se zlatem rozhodně nešetřilo.

Avšak výzdoba není hlavním tahákem chrámu. Tím je totiž další Berniniho dílo, tentokrát sousoší Extáze Svaté Terezy v kapli Cornaro (opět při pohledu od vstupu vlevo od oltáře). Svatá tu prožívá nefalšovaný a neskrývaný orgasmus, dokonce posvěcený jejím zpovědníkem, který v jejím vzrušení rozpoznal extázi z víry v Boha. Poťouchlý a dvojsmyslný úsměv anděla s falickým šípem mířícím na mučednici, pololežící se slastně i bolestně přivřenýma očima a pootevřenými ústy evokuje trochu jiné vysvětlení...

Třetí kardinál zahyne v ohni z navršených kostelních lavic a Oheň má na hrudi také vypálen.

Zajímavé je, že všechny zmínky o kostele se zmiňují o žebračce na schodech u vchodu. I my ji tady potkáváme. Ještě větším překvapením pro nás je, že před kostelem naprosto výjimečně a nečekaně tentokrát nevidíme žádný obelisk.

Poslední kardinál umírá v Kašně čtyř řek na Piazza Navona, takže předem víme, že bude označen cejchem Vody. Piazza Navona, jedno z mála míst, kde je v Římě vyloučen provoz automobilů, takže je zde relativně klidně oproti ostatním místům města. Prý je nejhezčím římským náměstím.

Uprostřed je Berniniho Fontána čtyř řek (1661, řeky reprezentují tehdy známé světadíly – Ganga Asii, Nil Afriku, Dunaj Evropu a Rio de la Plata Ameriku). Proudy vody tryskají z umělého pahorku (pochopitelně s egyptským obeliskem na vrcholku) a z jeho jeskyní, řeky jsou znázorněny jako impozantní mužské sochy. Bůh Rio de la Plata se brání vztyčenou rukou před případným zřícením kopule sousedního Chrámu sv. Anežky (Sant’ Agnese in Agone), který chtěl stavět také Bernini, ale zakázku dostal jeho konkurent Borromini. A Nil alespoň odvrací hlavu. Zato socha Anežky na chrámovém portálu přísahá s rukou na srdce, že není čeho se bát.

Ve skutečnosti je kašna docela mělká, kardinál by musel být připoután hlavou ke dnu a Langdon by se k němu nemusel složitě potápět. Místa vražd prý tvoří na mapě kříž, ale jen velmi přibližný. Prostě ne všem popisům knihy lze věřit doslova. Už třeba to, že se dvojice hlavních hrdinů (ale i padouch, vždy s několikaminutovým náskokem) všude v pohodě dostává mimo otevírací hodiny. Ovšem to Brownovi rádi odpouštíme.

Ještě před divokým finále knihy profesor symbolologie navštíví i Andělský hrad. Původně vlastně mauzoleum císaře Hadriána (117 – 138). Přejmenováno bylo podle archanděla Michaela, který se zde objevil r. 509 a zasunutím meče do pochvy zvěstoval konec morové epidemie, jež tehdy velmi sužovala město. Církev hrad využívala i jako mučírnu a vězení, Giordano Bruno by mohl vyprávět z vlastní zkušenosti. A očekávaná souvislost s Berninim? K hradu se přes Tiberu klene starodávný Andělský most, pojmenovaný současně podle hradu i podle aleje soch andělů, které jsou přisuzovány právě Berninimu, i když není zcela jasné, co je dílo jeho vlastních rukou a na čem se podílel jen koncepčně.

A kniha končí velkolepou a velmi dramatickou scénou před Svatopetrským chrámem, kde je hlavní ničema zastižen mezi sochami nad vstupním portálem chrámu. Kupodivu se tu poměrně bezproblémově můžeme podívat i my. Stačí si koupit lístek na kupoli chrámu a vystoupat schody na střechu. Přímo k sochám se nedostaneme přes mříž, ale prohlédnout si je můžeme pěkně zblízka, byť záda světců nejsou nijak detailně propracována.

A když už jsme tady, tak samozřejmě pokračujeme klaustrofobickou chodbou až na ochoz na vrcholku kopule. Chodba vede jejím pláštěm a je jen něco přes půl metru široká, takže čím výše se dostáváme, tím více chodba kopíruje zakřivení kopule a my jdeme čím dále tím více nakřivo nakloněni doprava, pravou rukou se podepíráme o stěnu. A závěrečné metry už absolvujeme po točitém schodišti s visícím středovým provazem na přidržení. Ovšem ten výhled na věčné město stojí zato.

Naštěstí nám jej Langdon zachránil před zničením antihmotou.

Vatikán

Ostatně když už jsme ve Vatikánu, nemůžeme si neprohlédnout největší křesťanskou baziliku na světě, chrám Sv. Petra s Michelangelovou netradiční Pietou (vpravo od vchodu) - bohužel po útoku šílence s barvou je dnes za neprůstřelným sklem, geniálním Berniniho baldachýnem pod Michelangelovou kopulí (po blízkém Pantheonu druhá největší na světě) a podzemními kryptami.

Michelangelova kopule, po Pantheonské druhá největší na světě.

Ale největší zážitek nás tu čeká ještě jinde - součástí prohlídky Vatikánských muzeí je Sixtinská kaple - první setkání s Michelangelovým Posledním soudem je jedním ze zážitků, které si ponesete v sobě celý zbytek života. Po ránu bývají do Vatikánských muzeí fronty. Asi se vyplatí přijít spíše kolem poledne. Počítejte s tím, že muzea jen proletíte. Prohlédnout je podrobně bývá nad síly běžného cestovatele - přesto je nelze vynechat! To si radši odpusťte cokoliv jiného.

Vatikánská muzea - Laokoont a synové, Kartografický sál, obraz Salvadora Dalího

Vatikánská muzea - Rafaelovy sály

Vatikánská muzea - závěrečné schodiště

Ferrari ve Vatikánu

Poslední soud a Stvoření člověka.

Tak tyto dva obrázky nejsou mé, jsou stažené z internetu, protože v Sixtinské kapli se nesmí fotit.

Řím antický, Koloseum

S Koloseem mám jeden technický problém. Bez soukromého vrtulníku jej totiž není možné inteligentně nafotit. Římské Koloseum je tak velké, že do snímku se bez patřičného odstupu (na který nikde kolem není dost místa) vejde jen část vnější zdi. A všechny fotky pak vypadají stejně, jedna jako druhá.

Koloseum má už přes 2.000 let. Dokončeno bylo po desetileté stavbě (započaté císařem Vespasianem) zhruba roku 80 našeho letopočtu za římského císaře Tita, ovšem hned po dokončení začalo být dále vylepšováno a upravováno. Jak už však bývá údělem velkých staveb, několik velkých zemětřesení jej nenávratně poškodilo, celá jedna část se zřítila a nebyla pak už nikdy opravena, kámen byl rozebrán a použit při stavbě dalších římských staveb.

Koloseum není původní jméno stavby, ta se původně jmenovala Flaviovský amfiteátr. Své nynější jméno kupodivu neodvozuje od kola ani kulatosti (vždyť ani není kulaté, nýbrž elipsovité, nehledě na to, že asi těžko by Italové svou stavbu nazvali podle českého slova, že ano). Dokonce ani není odvozeno od toho, že stavba samotná je kolosální (byť kolosální opravdu je). Ale už jsme mnohem blíže - s tou kolosálností to sice souvisí, ale neodvozuje se od velikosti samotného Kolosea. Podle historiků za jméno může ještě o pár desítek let starší socha šíleného Nerona, která stála hned vedle a prý také byla kolosální. Sice mně to přijde trochu přitažené za vlasy, ale nezbývá než věřit povolanějším.

Mimochodem uvedená posloupnost příčin a následků pojmenování Kolosea usvědčuje některé spisovatele a vykladatele historie z běžně přijímaného omylu, že první křesťané na přelomu letopočtů byli upalováni a předhazováni dravé zvěři právě v Koloseu, protože na ně Nero svedl požár Říma. Tak to být nemohlo. Buď to nebylo v Koloseu, nebo to nebylo po Neronem založeném požáru, protože tehdy ještě Koloseum nestálo.

Další často opakovanou informací z turistických brožur je barvitý popis inscenovaných námořních bitev se skutečnými námořními loděmi v aréně napuštěné vodou. S vodou jako takovou Římané problém neměli (a ani dnes nemají), z blízkých hor jí bylo akvadukty přiváděno dost a dost. Vždyť ze stejných zdrojů a pramenů jsou ještě i dnes napájeny stovky a možná tisíce fontán a pítek na každém druhém římském nároží (mimochodem jejich voda je stále bez problémů pitná). Ovšem jak takovou arénu vodotěsně utěsnit, to už se nikde neříká. Takže co s mnoha historickými prameny, které takové námořní bitvy zmiňují? Jsou dvě možnosti. První možností je skutečnost, že Koloseum stálo na břehu umělého jezera vybudovaného Neronem právě po velkém požáru na vypálených pozemcích zabavených původním vlastníkům. Pak by mohly být bitvy inscenovány právě na tomto jezeře. Druhá možnost by byla zaměnit jezero za řeku. Před vybudováním podzemních pater (tzv. hypogea, podzemí) císařem Domitiánem mohla vést středem arény řeka napájená akvadukty, na té už by nějaká ta bitva předvedena být mohla.

Abych nezačal nudit, tak už jen výčtem pár dalších zajímavostí.

• Do hlediště se prý vešlo až 87.000 lidí (podle údajů z roku 354), i když dnešní odhady střízlivěji uvažují o 50.000 diváků

• Jen během inauguračních her v roce 79 bylo v aréně zabito přes 9.000 divokých zvířat

• V aréně se pořádaly i "divadelní" hry, ve kterých účinkovali odsouzenci na smrt, poprava pak byla přímo při hře reálně předvedena (rozsápání šelmou, upálení, rozčtvrcení,…)

• V 16. století mělo být Koloseum přebudováno na továrnu na vlnu, do které by byly nahnány římské prostitutky, plán nakonec nevyšel, protože jeho autor (papež Sixtus V.) zemřel - kdo ví, proč potřeboval shromáždit všechny ty lehké ženy na jedno místo

• Na stěnách Kolosea a v aréně samotné vědci našli aktuálně 242 rostlinných druhů (a od počátku provozu více než 680 druhů)

• Samozřejmě se Koloseum objevilo v mnoha filmech, např. ve známém Gladiátorovi (zde počítačově upravené), v romantických Prázdninách v Římě (oblečení Audrey Hepburn na dlouhou dobu ovlivnilo vývoj světové módy) a pochopitelně zde bojoval i Chuck Norris (s Brucem Lee ve filmu Cesta draka)

Řím antický, pokračování

Forum Romanum - Všimněte si malého nenápadného oválku vpravo od oblouku Septima Severa: je to Pupek světa, Umbiculus Urbis, bod nula, od kterého se ve starém Římě měřily vzdálenost. Proto také všechny cesty vedou do Říma

A nad Forem Kapitolský vršek se známou vlčicí La Lupa Capitolina kojící Romula a Rema.

Za rohem jsou Císařská fóra, nejhezčí je Trajánovo, Kousek za ním je vztyčen i známý Trajánův sloup se spirálovitým basreliéfním komiksem, popisujícím Trajánovy úspěšné války.

Trajánovo fórum

Augustovo fórum

Trajánův sloup

Z antických dob pocházejí i krvelačná Ústa pravdy La Bocca Della Veritá, kde lháři riskují ukousnutí ruky. Najdeme je na stejnojmenném náměstí kousek za Forem Romanum. Jsou před kostelem pod podloubím, ovšem po zavření kostela se až k nim nedostanete - chcete-li dobré fotky, počítejte s tím.

Co ještě nevynechat

Určitě nezapomenout na Fontánu di Trevi, když se k ní postavíte zády a pravou rukou přes levé rameno do ní hodíte minci, určitě se do Říma vrátíte. Fontánu proslavilo několik filmů, ale nejvíce Felliniho Sladký život, La Dolce Vita. Anita Ekberg se ve fontáně při jednom z nočních tahů zlaté mládeže Římem koupe jen ve spodním prádle. Dnes je fontána tak obležena turisty, že napodobit ji už by nebylo možné.

Podobnou vlastnost má i procházka po Španělských schodech. Jmenují se po sousedním španělském velvyslanectví, nebo po kokršpanělech, které tady chodívaly dámy venčit?

Římané nesnášejí Památník Vittoria Emmanuela II. (L’altare della Patria), posměšně mu říkají Zubní kartáček. Prý je z něj ale nejhezčí výhled na Řím - je to totiž jediné místo, odkud není vidět a nekazí tak panoráma města. Mně se ale docela líbí, když pominu to, že cloní výhledu na Kapitol.

Skoro v každém kostele je nějaká významná freska, obraz nebo socha. Třeba Michelangelův Mojžíš v kostele San Pietro in Vincoli se počítá k nejhezčím sochám, které kdy byly vysochány. Prý je tak realistická, že Mojžíše po dokončení Michelangelo máznul kladivem do kolena a řekl: "Ožij!" Zblízka snad zůstala na koleni po té šlupce rýha. Dnes se až k soše nedostanete, dokonce se musí hodit do vypínače Euro, aby se na pár minut nasvítil, jinak tone ve tmě. Takže to o té rýze nemůžu potvrdit. A co ty rohy? Tak se dříve znázorňovala svatozář, spojení s nebesy a Bohem. Ale i zbytek interiéru kostela je zajímavý, byť poněkud morbidní, kostlivci a smrtkami se tu rozhodně nešetří. A pod oltářem je schránka s řetězy, kterými byl spoutaný svatý Petr.

Tivoli (Hadriánova vila, Vila d'Este)

Zbyl vám jeden celý den volný? Asi těžko. Ale když si dopředu naplánujete návštěvu nedalekého Tivoli, určitě nebudete litovat. I když se dá doporučit hlavně těm, kteří už mají Řím trochu nakoukaný z předchozích návštěv.

Hadriánova vila není žádná vila. Slovem "villa" se v Itálii označuje nejčastěji větší sídlo obklopené parkem, často i několikahektarovým. Takže se nedivme Římanům, když si jdou zajezdit na kolech či kolečkových bruslích do Vily Borghese, což je, jak známo, famózní galerie moderního umění. Oni se tam neprohánějí mezi Cézanovými, van Goghovými či Klimtovými obrazy, ale užívají si zeleně druhého největšího římského parku.

Proto ani od Hadriánovy vily nečekejme návštěvu výstavního císařského paláce. Hadriánova vila je úchvatný areál s rozlohou 120 hektarů, kde se dá strávit několik hodin prohlídkou více než 30 budov v různém stupni ruinovatosti, procházkou mezi bazény a jezírky, piknikem v olivových zahradách a jinými oddychovými činnostmi.

Císař Hadrián si svou "vilu" nechal vybudovat asi 5 km od městečka Tivoli, tedy kolem 30 km od hlavního města, v letech 118 až 134. Celý areál tvoří takové menší antické městečko, z hlediska císařova pohodlí téměř soběstačné. Hadrián tu měl k dispozici několik bazénů, dvě knihovny (řeckou a latinskou), umělé údolí Canopus s kopií egyptského chrámu Serapeion, budovy pro sebe, personál i hosty, malé a velké lázně, divadlo, tělocvičny, hipodrom a dokonce hasičskou stanici.

Některé stavby si císař všeuměl dokonce sám navrhl podle toho, co viděl na svých cestách zejména v Řecku a Egyptě. Ovšem asi nejlépe se cítil v architektonicky geniálním Vodním divadle, což je svět sám pro sebe, od okolí oddělený kruhovou zdí. Uvnitř kopíruje tvar zdi sloupořadí a kruhový kanál kolem centrálního ostrůvku, na který vedly dva otočné můstky. Na ostrově měl panovník soukromé lázně, studovnu a toaletu - co více si přát. Tady se mohl schovat před okolím, neobtěžován hosty ani ochrankou, ochlazován vodou, obklopen uměním. Ideální místo pro Hadriánovy koníčky: malířství a architekturu.

Z Říma se ke komplexu může dojet příměstskou autobusovou linkou CoTral z konečné stanice u metra Ponte Mammolo (linka B), lístky se kupují v biletárně na stanici, nejlépe koupit hned i na cestu zpět (protože v Tivoli je jen tak neseženete). Cesta trvá asi 45 minut, podle provozu, na výstupní stanici Villa Adriana (tak se italsky řekne Hadriánova vila) se raději někoho zeptejte, protože není nijak avizována ani označena. K areálu pak nezbývá než dojít asi kilometr (a půl) po svých, totéž zpět. Počítejte, že tu strávíte minimálně 3 hodiny, spíše déle (když si dáte svačinku z vlastních zdrojů v parku nebo v některé pizzerii po cestě, v areálu samotném se nic koupit nedá), pitná voda teče z pítek na několika místech, záchody jsou jedny kousek za vchodem. Ideální je spojit prohlídku Hadriánovy vily s návštěvou Vily d'Este přímo v Tivoli a celý den tak věnovat odpočinku od hektické atmosféry Věčného města.

Famózní vodní divadlo - se soukromými císařovými lázněmi, studovnou a toaletou.

A kromě toho všeho jsme tu potkali nádherné želvy. Ony se tak totiž jmenují jako živočišný druh - Želva nádherná.

Vila d'Este

Historie je někdy nespravedlivá. Třeba známá Lucrezia Borgia nebyla tak hrozná travička, jako se traduje. Zato se nepřímo zasloužila o vybudování jedné z nejhezčích světových vodních zahrad. Byla totiž matkou kardinála Ippolita d'Este, který nechal vybudovat v Tivoli velkolepý areál plný různých vodních atrakcí a hrátek.

Jak se dostat od Hadriánovy vily zbývajících 6 km až do městečka samotného? Jednoduše stejnou autobusovou linkou. Problém může být s jízdenkami. Koupili jsme si sice v Římě zpáteční, ale s cestou mezi oběma vilami jsme nějak nepočítali. V pizzerii u zastávky dostáváme jednoduchou radu - prostě máme nastoupit do autobusu a jet, tady nikde žádná prodejna jízdenek není a v autobuse se neprodávají. A koneckonců prý to tak dělají všichni. Takže se z nás na chvíli stávají černí pasažéři, aniž by to někoho v autobuse jakkoliv vzrušilo.

Na správnou výstupní zastávku je třeba se zeptat spolucestujících, ale dá se poznat mnohem snadněji, než ta u Hadriánovy vily. Autobus staví na hlavním náměstíčku, z okna je vidět směrovka přímo k vile. Kolem několika pizzerií a cukráren (všichni posedávají u stolečků venku, dnešní únorové odpoledne se zahřálo na 23 stupňů) je to jen pár desítek metrů ke vstupu do vily.

Tentokrát je slovo "vila" opravdu na místě, není to jen park samotný, jako v jiných podobných "vilách" v Římě a okolí - to jsme si vysvětlili posledně. Vila d'Este je skutečná fortelná stavba, takový menší zámeček s atriem, ovšem zahrada je opět dominantou areálu. Po zaplacení vstupného (studenti na ISIC polovic, ovšem až po pětiminutovém porovnávání pasu s ISIC kartou) si návštěvníci sami mohou projít interiéry, dvě dlouhá patra nádherně freskami vymalovaných síní a sálů, v každém asi 15 navzájem propojených místností v jedné řadě za sebou, palác je tedy dlouhý a velmi úzký. Mobiliář veškerý žádný, takže si turisté mohou bloumat sami, bez dohlížitelů či otravných průvodců.

Kvůli malovaným pokojům se sem však turisté z celého světa netrmácejí. Kouzlo vily je v jejím usazení do terénu na vršku nad svažitou zahradou, přeměnnou na vodní království. Tivoli leží na náhorní plošině na horském úbočí, nemá tudíž problémy s vodou, které je zde spíše přebytek. Toho využil architekt Alberto Galvani a v letech 1550-1572 zde vytvořil pohádkovou zahradu plnou fontán, kašen, vodotrysků, bazénků, jezírek, umělých jeskyní s vodními prameny, soch a potůčků, vše jen na jednoduchém principu spojených nádob a vodního tlaku tekoucí vody, bez jediného mechanického čerpadla či jiné umělé pomůcky.

Počítejte s tím, že tady strávíte nejméně dvě hodiny (šlo by to zkrátit i na hodinu, ovšem za cenu pouhého proběhnutí, což by byla obrovská škoda). V budově jsou veřejné toalety (to v Itálii není až tak běžné), pitné vody všude kolem dost a dost, i když z fontánek asi pít nebudete - jedna je však přímo uzpůsobená jako pítko, dokonce s nápisem, že voda je pitná. Vyplatí se mít s sebou aspoň prázdnou půllitrovku, která se dá vždy po dopití lehce znovu naplnit. Když vám vytráví, dejte si pak po prohlídce na stylovém náměstí spolu s místními domorodci výborné palačinky s italským espresem.

Fotky bez zařazení

Vila Borghese

Berniniho slůně

A co na závěr?

Ať už jste v hlavním italském městě poprvé nebo poněkolikáté, stejně si při odjezdu řeknete: "Znovu jsem nestihl všechno, co jsem chtěl. Tak zase příště. Ciao, Říme."