Namibie 2015


Následující stránky jsou cestopisem z poznávacího zájezdu "Namibie - velký okruh".

Cestopis je k dispozici i v textové verzi bez fotek ve formátu MS Word.

Cestopis je k dispozici také ve verzi s fotkami ve formátu pdf.

Zájezd jsme absolvovali (s celou rodinou) s cestovní kanceláří CK Adventura. V ceně jsme měli letenky, přepravu minibusem, hotely a lodge ***/**** se snídaněmi a vstupy, další stravu jsme si platili sami. Kurz je cca 1 namibijský dolar = 2 Kč, takže se lehce přepočítává. Strava a voda 200 namibijských dolarů (lepší rastaurace, na večeře zásadně steaky) na den. Elektrické zásuvky jsou jihoafrického typu, je tedy potřeba speciální redukce, napětí 220V jako u nás.

Očkování není nutné (ovšem běžné cestovatelské minimum vřele doporučuji), my jsme nebrali ani antimalarika (to neberte jako doporučení, jen konstatuji fakt, že my jsme je neužívali). Ale pozor na oblečení. Namibie sice leží v Africe, ale určitá část země se nachází ve vyšší nadmořské výšce, kromě toho pobřeží ovlivňuje studený mořský proud (Benguelský proud), takže může být chladněji a často jsou nutné dlouhé kalhoty a mikiny, u moře i bundy s kapucí. Teploty přes den mohou někdy být i jen kolem 10-15 stupňů, zvláště v jejich suché zimě (naše prázdniny)! Nevyplatí se to podcenit, raději s sebou více triček než tílek. V Etoshi je tepleji, ale v noci teploty mohou klesnout i k nule. My jsme byli v Namibii o našich letních prázdninách, uprostřed namibijské zimy, tedy suchého období, kdy vůbec neprší. Naopak v létě občas sprchne. Deštivé léto má výhodu v tom, že jindy vyprahlá země se zazelená, suchá zima zase v tom, že vyprahlá a uschlá poušť nutí zvířata stahovat se k napajedlům, takže se při safari vidí mnohem více zvířat (včetně kočkovitých šelem, které jsou v létě schovány ve vysoké trávě).

Večerní a noční zima má ještě jeden dopad. Hotely, lodge a campy většinou nejsou vybaveny topením, takže je v noci prostě zima. Samozřejmostí jsou dodatečné přikrývky na pokojích, které jsme pravidelně používali, přitopit se dá občas i klimatizací puštěnou v režimu ohřev. Přesto to může nepřipraveného návštěvníka zaskočit.

Angličtina je oficiální jazyk, není tedy problém dohovořit se anglicky. A protože Namibie byla německou kolonií, téměř všude se dá uplatnit i němčina, hlavně u bílé části populace.


¨