Velká cesta Mexikem


Následující stránky jsou upraveným podkladem pro tvorbu papírového fotoalba z poznávacího zájezdu "Velká cesta Mexikem" po Mexiku, které vždy po návratu z cest vytvářím. Protože zde nejsou stovky fotek, pohlednic, vstupenek, letáků a dalších příloh, nemá tento článek stejnou vypovídací hodnotu, jako má moje fotoalbum, které je navíc doplněno videoreportáží, kterou jsem nastříhal a namixoval s průvodním slovem a místní hudbou z původních asi 2 hodin natočených kamerou v Mexiku (než v deštném pralese v Palenque zkolabovala).

Cestopis je k dispozici i v textové verzi bez fotek ve formátu MS Word.

Cestopis je k dispozici také ve verzi s fotkami ve formátu pdf (po zobrazení se musí dát z menu nebo pravým tlačítkem myši Soubor-Uložit jako).

Zájezd jsem absolvoval (se svou ženou Hankou) s cestovní kanceláří FIRO Tour.

Při nákupech na trzích se většinou příliš neusmlouvá! Prodejci mají jednotnou cenu, jsou ochotni něco slevit, ale pod určitou hranici (pro všechny stejnou) nejdou. Výjimkou jsou houpací sítě - hamaky, kde jsme cenu usmlouvali ze 450 peso na 50. 1 peso je asi 4,20 Kč a značí se úplně stejně jako dolar, tedy $50, u dolarů je doplněno U.S., ale za dolary se prodává jen u Karibiku. Ze suvenýrů se kupovaly nejvíc právě hamaky, ponča, mezcal a tequilla, papričky, stříbrné šperky, dřevěné a keramické sošky indiánských bůžků, malby na kůži, neumělé hliněné figurky zvířat, dřevěné a jadeitové masky, obsidiánové figurky, náramky, náhrdelníky, kopie kamenných artefaktů a další tradiční indiánské výrobky. Každý kraj má své suvenýry, které se jinde neseženou. Prý se nejlevněji nakupuje v Chipasu, ale my jsme to nepozorovali, právě vzhledem k různorodému sortimentu.

V Mexiku se většinou nedomluví anglicky, je nutný a výhodný alespoň základ španělštiny, stačí pár frází naučených v letadle (pozdravy, spojky, předložky, základní číslovky, jídla a nápoje). Člověk pak není odkázaný na cizí pomoc a hlavně kolegy, kteří španělštinu ani nezkoušeli, velmi často okrádali v restauracích např. úmyslně špatnými součty správných čísel.

Není úplná pravda, že mimo Mexico City se nekrade. Naši kolegové byli okradeni o pas a peníze v ledvince v prý bezpečném San Cristobalu.

Elektrické zásuvky jsou na 110V, je také nutné použít redukci. Kamery lze nabíjet bez problémů (jsou většinou na 110 - 230V), fény a kulmy lze i u nás pořídit s přepínáním 110 / 220, spirálky sice fungují, ale vodu k varu nepřivedou - přesto to zalití rozpustné kávy po půlhodině ohřívání stačí.

Jedna z cest, jak se do Mexika pohodlně dostat: CK GO2 - dovolená v Mexiku.