Velký okruh Marokem

(přes Atlas a Saharu)


Následující stránky jsou upraveným podkladem pro tvorbu papírového fotoalba z poznávacího zájezdu "Velký okruh Marokem přes Atlas a Saharu", které vždy po návratu z cest vytvářím. Protože zde nejsou stovky fotek, pohlednic, vstupenek, letáků a dalších příloh, nemá tento článek stejnou vypovídací hodnotu, jako má moje fotoalbum, které je navíc doplněno videoreportáží, kterou jsem nastříhal a namixoval s průvodním slovem a místní hudbou z původních asi 4 hodin natočených kamerou v Maroku.

V cestopise je pouze výběr fotografií zmenšených pro internet. Lepší kvalita a více fotek je v odkazu na Fotoalbum. K dispozici je tento cestopis i v textové verzi bez fotek ve formátu MS Word.

Cestopis je k dispozici také ve verzi s fotkami ve formátu pdf (po zobrazení se musí dát z menu nebo pravým tlačítkem myši Soubor-Uložit jako).

Zájezd jsem absolvoval (spolu se svou ženou Hankou) s cestovní kanceláří Čedok.

Při nákupech na trzích se vždy smlouvá, někdy i o třetinu původní ceny, jindy se povede třeba jen 10 procent. Nejlépe se nakupuje na súku v Marrakechi a Fésu (tepané předměty, kožené zboží, berberské bubínky a dýky, dřevěné výrobky z kořenů túje, arganový olej a jiné přírodní produkty, ovšem nepřekonatelným suvenýrem jsou asi fosílie a krystaly, rozpůlené kameny s trilobity jsou nádherné).

V Maroku je občas problém s angličtinou, lepší je vzhledem ke koloniální minulosti Maroka francouzština. Elektrické zásuvky jsou na 220V, obvykle není nutné použít redukci. Kamery lze nabíjet bez problémů, fény a kulmy používat taktéž.