Kostarika - Země živých vulkánů


Následující stránky jsou upraveným podkladem pro tvorbu papírového fotoalba z poznávacího zájezdu "Země živých vulkánů" po Kostarice, které vždy po návratu z cest vytvářím. Protože zde nejsou stovky fotek, pohlednic, vstupenek, letáků a dalších příloh, nemá tento článek stejnou vypovídací hodnotu, jako má moje fotoalbum, které je navíc doplněno asi hodinovou videoreportáží, kterou jsem nastříhal a namixoval z původních několika hodin natočených kamerou v Kostarice.

Cestopis je k dispozici i v textové verzi bez fotek ve formátu MS Word.

Cestopis je k dispozici také ve verzi s fotkami ve formátu pdf (po zobrazení se musí dát z menu nebo pravým tlačítkem myši Soubor-Uložit jako).

Zájezd jsme absolvovali (s mou ženou Hankou) s cestovní kanceláří ČEBUS Brno. V ceně jsme měli letenky, přepravu, hotely ***/**** s polopenzí a vstupy. Přestože je Kostarika celkem drahou zemí, jídlo se dá - při troše snahy - pořídit i celkem levně, hlavně v místních jídelnách. Typicky: plátek dobrého hovězího nazvaný "Beefsteak" nebo "Biftec" (ale jen sotva půl centimetru vysoký) s kopečkem rýže, černými fazolemi, zeleninou a tortilou vyjde kolem pěti dolarů. Podobně velká porce "ceviche", výborné syrové ryby v kyselém nálevu. Voda 1,750 litru asi USD1,5. My jsme ještě další peníze utratili za suvenýry. Celkem jsme potřebovali asi 50 ař 100 dolarů na osobu. Při nákupech se moc nesmlouvá (nakupuje se většinou v kamenných obchodech s pevnými cenami). Ze suvenýrů se kupovala nejvíce káva. Elektrické zásuvky jsou amerického typu - takže redukce je nutná i pro dvojkolíkové šňůry, napětí 110V není problém pro nabíječky, ale třeba pro fény ano. Místní měna colón není potřebná, USD je oficiální druhá měna a je možno jimi platit všude, v obchodech i ve stáncích. Někdy ovšem vrací colóny, hlavně drobné. Časový posun 7 hodin vzad. Pozor, v Kostarice nefungují mobily s čekými operátory! Zato přímo na hotelích je často intenet zdarma.


¨