Jižní Afrika

(Zimbabwe, Svazijsko, JAR)

Následující stránky jsou upraveným podkladem pro tvorbu papírového fotoalba z poznávacího zájezdu "Jižní Afrika - Velký okruh" s předprodloužením u Viktoriiných vodopádů, které vždy po návratu z cest vytvářím. Protože zde nejsou stovky fotek, pohlednic, vstupenek, letáků a dalších příloh, nemá tento článek stejnou vypovídací hodnotu, jako má moje fotoalbum, které je navíc doplněno dvouapůlhodinovou videoreportáží, kterou jsem nastříhal a namixoval s průvodním slovem z původních asi 5 hodin natočených kamerou v Africe.

Fotografie jsou upraveny pro internet, velikost souborů je snížena na úkor kvality. Trochu lepší kvalitu mají fotky uložené ve fotoalbu, ale i ty jsou většinou foceny kamerou, tedy s rozlišením 1 megapixel. Celý tento cestopis je k dispozici i v tiskové verzi bez fotek ve formátu MS Word.

Cestopis je k dispozici také ve verzi s fotkami ve formátu pdf (po zobrazení se musí dát z menu nebo pravým tlačítkem myši Soubor-Uložit jako).

Zájezd po Jižní Africe jsem absolvoval (se svou ženou Hankou) s brněnskou cestovní kanceláří ČEBUS. V ceně jsme měli vstupy, přepravu, ubytování v hotelech *** (dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím) a po většinu zájezdu plnou penzi. Skutečnost byla ale občas ještě lepší, kategorie hotelu byla často i ****, strava vynikající. Některé výlety byly fakultativní, ale oproti jiným cestovkám jich bylo minimálně. Všechny fakultativní služby a výlety kromě letu vrtulníkem nad Viktoriiny vodopády nakonec absolvovali všichni účastníci a všechny stály určitě za připlacení.

Za peníze – jihoafrické randy (dá se jimi platit i v Zimbabwe a Svazijsku) – jsme proto kromě fakultativních výletů kupovali jen občas balenou vodu (ale v celé JAR je to zbytečné, dá se pít i voda z kohoutků) a suvenýry: sošky a figurky z kamene i dřeva, trička a šátky s motivy divokých zvířat, biltong - maso sušené podle staré Křovácké receptury, makadamové oříšky a pod. Ale hlavně nádherné domorodé masky. Nejhezčí byly v Zimbabwe. Nespoléhat při nákupech suvenýrů, že jinde budou levnější. Jinde už totiž nemusí být tak pěkné. Většina suvenýrů je ručně vyráběná a mohou se lišit místo od místa, třeba i kvalitou zpracování. Jestliže se něco líbí, vyplatí se koupit to ihned. My jsme celou Afriku tahali s sebou masky z druhého dne zájezdu a dobře jsme udělali. Masky jsou sice všude, ale tak pěkné už jinde nebyly.

Samozřejmě se smlouvá, ale ne jako v arabských zemích. Obvykle se povede srazit maximálně 30%. Ale otázka je, zda se má vůbec smlouvat - nejvíce se nakupuje v nejchudších místech, kde jsou naše peníze často jediným zdrojem obživy celých rodin.

Ve všech třech zemích jsou nutné redukce do zásuvek, a to i pro dvoukolíkové zástrčky. Občas lze kameru nabít ze zásuvky v koupelně, ale ne vždy. A fény nepracují ani v koupelně. Adaptér se dá obvykle půjčit na recepci hotelu, ale je to starost navíc. Lepší je v prvním hypermarketu v elektru koupit průchozí adaptér (s rozbočkami na naše zásuvky a jednou zásuvkou na původní šňůru), stojí 15-20 ZAR (randů). 1 ZAR je v listopadu 2004 asi 4,00 až 4,20 Kč, podle kurzů dolaru nebo Eura.

Nevyplatí se spoléhat na teplé africké počasí. Svetr a lehká bunda s sebou jsou nezbytné. I za teplých dnů může být při ranním a večerním safari v otevřených džípech zima. A na jihu může být také chladno.

Zájezd patřil k těm nejhezčím, jaké jsme kdy absolvovali. Safari v divoké přírodě je nádherné a musí se líbit každému, i těm, kteří jinak na poznávací zájezdy moc nejsou.