Jordánsko a Izrael - úvod

Termín:

18.2. – 25.2.2008

(CK EXIM Tours)

Jordánsko a Izrael

Když byla vloni jordánská Petra vyhlášena jedním z novodobých Sedmi divů světa, usoudili jsme, že je nejvyšší čas se tam vydat. Lákala nás samozřejmě už dříve, nejen od shlédnutí Indiana Jonese a poslední křížové výpravy, kde si zahrála exotické kulisy při hledání Svatého grálu, pohled na Pokladnici skrz úzkou skalní průrvu musí uchvátit každého. A když už se budeme pohybovat v těch končinách, nebylo by špatné spojit cestu s prohlídkou Izraele, takto kombinovaný zájezd by navíc nemusel být příliš religiózně zaměřený, což nám - ateistům - vyhovuje. Takže jsme dlouho neváhali, na takto sestavený zájezd jsme v katalogu EXIM Tours hleděli už několikrát, ale až teď nazrála ta správná doba. Když se přidali Jindřiška s Jardou a Franta, spoluturisté z předloňské Brazílie, nebylo co řešit.

Při cestě na letiště zkoušíme něco nového: obvykle necháváme auto ve firemních garážích a jedeme taxíkem, ale tentokrát využijeme na internetu nalezené parkování "Přijeď-a-leť". Tři kilometry od letiště, v Přední Kopanině, celkem dobře nacházíme parkoviště u rodinného domu, jehož majitel už nás čeká s nastartovaným temně zeleným Fordem Mondeo, přesně, jak jsme se po internetu a telefonu domluvili (přestože je 1:30 ráno). Zaparkujeme, přehodíme zavazadla z kufru do kufru, vyplníme stručný doklad a za 5 minut jsme na letišti. Po návratu to bude podobné - zavoláme si mobilem odvoz a 10 minut po vyzvednutí bagáže odjíždíme z Kopaniny vlastním autem domů. To vše za poloviční ceny, než jsou na oficiálním ruzyňském parkovišti (za 8 dní to dělá 700 Kč, určitě méně, než taxi z města a po návratu zpět).

EXIM nás ještě mile překvapí dárkem za včasnou rezervaci, velkou cestovní taškou s kolečky na jedné straně. Ještě, že se nám (tak tak) vejde do kufru. Odbavení je bez problémů, náš charter s ČSA je dnes první let z Ruzyně, která je v tuto noční dobu takřka vylidněna. Let trvá 3,5 hodiny, čekáme jen lehčí snídani, ale dostáváme plnohodnotné teplé jídlo. Neletíme přímo do Jordánska, takový let by se neobsadil, náš charter dopravuje turisty na pobyt v egyptské Tabě, odkud to budeme mít do Jordánska a Izraele jen kousek.

Dokonce ani nepotřebujeme klasické egyptské vízum, jen provizorní pro pobyt v Tabě (zadarmo). Vyplnit spoustu evidenčních lístečků ale stejně musíme (vstup do Egypta, přihlášení do hotelu, výstup z Egypta do Izraele, ke konci zase naopak vstup z Izraele, přihlášení do hotelu, odlet z Egypta). Zimu na letišti jsme očekávali varováni předpovědí na internetu, takže zaskočeni nejsme. Nasedáme do autobusu (jednoho ze sedmi, ostatních šest jsou pobyty) a seznamujeme se s průvodkyní Renatou, která nás bude provázet celou naši cestu.