Etiopie 2014


Následující stránky jsou cestopisem z poznávacího zájezdu "Etiopie".

Cestopis je k dispozici i v textové verzi bez fotek ve formátu MS Word.

Cestopis je k dispozici také ve verzi s fotkami ve formátu pdf (ale pozor, soubor má 65 MB).

Zájezd jsme absolvovali (s celou rodinou) s cestovní kanceláří China Tours, ovšem jako mimokatalogovou akci, pořádanou průvodcem Petrem Komersem pro vybranou skupinku cestovatelů (celkem bez Petra 14 lidí). V ceně jsme měli letenky včetně čtyř místních přeletů, přepravu autobusem a džípy 4x4 na jihu, hotely a lodge ***/**** se snídaněmi a vstupy, další stravu jsme si platili sami. Kurz je cca 1 etiopský birr = 1 Kč, takže se ani nepřepočítává. Strava a voda do 250 birrů na osobu a den (ale dá se pořídit i výrazně levněji). Elektrické zásuvky jsou italského typu, naše dvoukolíkové zástrčky bez problémů fungují, napětí 220V jako u nás. Etiopie je nekuřácká země. Kouření sice není zakázáno, ale Etiopané vůbec nekouří.

Spropitné se moc nedává (samozřejmě kromě nosičů kufrů, řidičů apod.), v restauracích téměř vůbec, maximálně se zaokrouhlí na desítku - ale ani to není nutné a obvyklé. Při nákupu suvenýrů se smlouvá, ale není to sport jako v arabských zemích - když smlouvat nebudete, prodávající se určitě neurazí. Spíš jde o to, kam až ho chcete s cenou dotlačit, protože on bude chtít vždy prodat. Turistů je relativně málo a každý birr se hodí. Navíc většina suvenýrů jsou rukodělné výrobky s nevysokou režií, nejcennější je na nich lidská práce, jejíž cena se dá srazit na minimum. Otázka je, zda opravdu o každý birr bojovat, jestli není lepší i nákup suvenýrů pojmout jako charitu. Když vás někdo bude chtít natáhnout a prodat za draho, tak to zaručeně poznáte - já tak koupil originální, starou dřevěnou masku za rozumných 300 birrů (cenu jsem si pro sebe stanovil předem) místo požadovaných 700. Ale když děti prodávají korálky z nějakých semen za 10 birrů, tak jsem určitě nesmlouval, ani když jsem jich bral více.

Očkování není nutné (ovšem běžné cestovatelské minimum vřele doporučuji), my jsme nebrali ani antimalarika (to neberte jako doporučení, jen konstatuji fakt, že my jsme je neužívali). Ale pozor na oblečení. Etiopie sice leží na rovníku, ale větší část země se nachází v nadmořské výšce nad 2.000 metrů, takže je chladněji a často jsou nutné dlouhé kalhoty a mikiny. Teploty přes den mohou někdy být i jen kolem 15 stupňů! Nevyplatí se to podcenit, raději s sebou více triček než tílek. A na severu, kde se skoro každý den navštíví nějaká církevní památka, jsou zakrytá kolena a ramena také nutností. Do kostelů se zouvá, takže ideální je obutí, které se lehce obouvá a vyzouvá. Kromě výletů do přírody (do Simienských hor jsou lepší tenisky, ale není to nutnost) by se mělo vystačit s pevnými sandály. V období dešťů se neztratí ani nepromokavá bunda, asi je lepší, než igelitová pláštěnka. A stejně asi stačí obyčejný deštník. Déšť trvá obvykle mezi 20 minutami a dvěma hodinami, dá se zapadnout někam na kávový obřad, který trvá přes hodinu při směšné ceně cca 15-25 birrů, a déšť přečkat v suchu. Ovšem na jihu se zase uplatní opalovací krémy s vysokým faktorem, slunce pálí jako divé. My jsme měli v lodgích na jihu sítě proti komárům, přesto jsme dost užili i repelenty. Ani tak jsme se komárům tak docela neubránili, a to ani v malarických oblastech. A prakticky všichni jsme chytli minimálně jednou blechy. Některá hmyzí kousnutí mohou způsobit i kožní alergie, antihistaminika s sebou nejsou na závadu.

Může být místy problém dohovořit se anglicky, vždyť velká část obyvatel nemusí rozumět ani oficiálnímu jazyku amharštině. Nicméně na turisticky exponovaných místech se vždy nějak dá domluvit. A na jih se dá dostat jen najatými Toytami 4x4 s řidiči, kteří anglicky umějí a poslouží i jako tlumočníci z/do amharštiny.

Tím vším nechci odradit, jsou to naprosté podružnosti, ale je dobré být připraven. Etiopie je skvost, dosud nedoceněná perla. Asi ne pro začátečníky jako první exotická země, ale pro trochu zkušenější cestovatele nezapomenutelný zážitek. Určitě doporučuji! Kousnutí komára, lesního mravence či blechy se zahojí, ale vzpomínky zůstanou, a ty etiopské budou určitě obzvlášť silné.

Ale určitě doporučuji nezapomenout na cestovní pojištění pro sebe i ostatní spolucestovatele - a není třeba ani nikam chodit, jde to snadno i on-line!


¨