Čína - úvod

Termín:

8. – 20.8. 2009

(CK ESO Tours)

Čína, Čínská lidová republika, ČLR, čínsky Zhonghua Renmin Gongheguo, Čung-chua žen-min kung-che-kuo – stát ve východní a střední Asii s přístupem k okrajovým mořím Tichého oceánu; bez Tchaj-wanu 9 560 980 km2 (třetí největší na světě), 1 182 mil. obyvatel (1993), hustota zalidnění 124 obyv./km2, hlavní město Peking (Beijing; 7 mil. obyvatel, aglomerace 10,8 mil. obyv., 1990), měnová jednotka 1 Renminbi yuan (CNY, žen-min-pi jüan) = 10 jiao (ťiao) = 100 fenů. Administrativní členění: 22 provincií, pět autonomních oblastí, tři samosprávná města. Tchaj-wan považován za 23. provincii Číny, fakticky však nezávislý.

Stát s nejdelší kontinuitou civilizace na světě, označován jako Říše středu. Nejstarší osídlení z doby před 1,5 mil. – 850 000 lety. První státní útvary Sia, Šang-Jin, Čou vznikaly od přelomu 3. a 2. tis. př. n. l. kolem řek Chuang-che a Jang’c’.

Opakujeme zájezd z roku 2000, tentokrát v trochu kratší verzi bez Guej-linu a Hongkongu. Ale vybírali jsme takový program, aby nebyl úplně stejný, takže bychom měli vidět něco nového i v Peking, Xi´anu a Šanghaji. Zájezd organizuje CK ESO, máme s nimi dobrou zkušenost z Afriky, tak snad si pověst nezkazí.

Auto necháváme v Parkingu D na Ruzyňském letišti, kufry jsme samozřejmě nejdříve dovezli na terminál a těch pár set metrů šlapu jen sám. Míst moc volných nebylo, ale nakonec jsem se v 5. patře upíchl bez problémů. Už před stanovenou hodinou je okénko cestovky otevřené, dostáváme všechny doklady, vrací nám pasy s vízy a ještě dostáváme každý bedekr o Číně, na rodinu připadne i výtisk časopisu Lidé a země věnovaný Pekingu. Později nám bude dobrou inspirací. Jediným záporem je, že Air France neprojevilo ani nejmenší snahu přidělit letenky podle rodin, takže z Paříže bychom měli sedět každý jinde.

Už z Prahy s námi letí Petr, průvodce, sinolog a znalec základů čínštiny psané i mluvené, to je naprosto obdivuhodné. Ve skupině nás je dvacet, oproti čtyřiceti před devíti lety příjemná změna, tento počet je docela ucházející. Petr je velmi komunikativní, taháme z něj hned první informace a trochu předčasně domlouváme výlety mimo program. Dohlíží pečlivě na naše odbavení a hlídá nás i při přestupu v Paříži na ChDG. My bychom to samozřejmě v pohodě zvládli sami, ale někomu to dodá jistoty a všem nám to lépe ubíhá. Škoda, že ani u přepážky nám nedokáží proházet lépe palubenky.

Let trvá 10 hodin, ale docela jde. Obsluha dobrá, kromě toho je v zadní části „minibar“, džusy a vody k samoobslužnému použití (dokonce i nějaké drobné přesnídávky, připomínají suchary, ale jsou měkčí a sladší, dobré). Žízní tedy netrpíme. Před jídlem rozdávají letušky jídelníček s menu, vybírá se francouzské nebo čínské, obojí je zajímavé, takže si bereme každý jedno a dělíme se napůl.

Francouzské menu:

Italský těstovinový salát

Jehněčí masové koule s cuketou a houbami na červeném pepři

Camembert

Jogurt Actimel

Meruňkovo-jablečné crumble (koláč)

Čínské menu:

Kuře na sečuánské omáčce

Hovězí soté na pomerančích s rýží

Meruňkový jogurt

Ananas

Obojí je skutečně vynikající. Zapíjíme červeným Vin de Pays d´Oc Merlot Cabernet Sauvignon 2008 La Baume, až pozdě si všímáme pravého šampaňského Chanoine Brut Grande Réserve. Ta velká rezerva nás láká, takže si poroučíme aperitiv i po jídle, ale letušky to nepřekvapuje a jsou na to připravené. Pivo samozřejmě Heineken, jak jinak.

Já sleduji Předčítače, ještě jsem na něm v kině nebyl. Malá obrazovka nic moc, nejde mně levé sluchátko (chyba zdířky), takže je rozumět docela blbě, ale na zabití času to jde. Pak si k podřimování pouštím nějakou klasiku, přecházím na Beatles (Sgt. Proper) a končím Stonama. Prokládám to pohledy na infomapu, jak pomalu to ubývá. Hraji pasiáns, dlouho se mně nedaří, ale pak poskládám postupky několikrát za sebou. Ostatní hry nestojí za moc, tetris u KLM posledně byl mnohem lepší.

Z Prahy jsme startovali v 10 hodin, v Paříži přestávka 1,5 hodiny, 10 hodin do Pekingu a přistáváme před šestou hodinou ranní místního času, u nás ještě není půlnoc, takže ani nijak unaveni nejsme. Z letadla máme vyplněná vstupní lístečky (kdy už s těmi nesmysly všichni skončí), všechny kontroly v pořádku, kufry OK, na příletech čeká místní delegátka, která si nechává říkat Music, protože na jejím skutečném jméně by si turisti polámali jazyk (znamená prý čínsky hudbu).

Souhrn všech videí natočených v průběhu zájezdu. Jednotlivá videa tohoto souhrnu jsou ještě znovu přidána na závěr jednotlivých kapitol.